Menu Zamknij

Co musimy wiedzieć o faktoringu odwrotnym?

faktoring

Jak wiadomo są różne formy finansowania podmiotów gospodarczych. Jedną z najciekawszych, jednak i mniej popularnych form finansowania jest tak zwany faktoring odwrotny. Jego odwrotność w porównaniu do tradycyjnego faktoringu sprowadza się do tego, że jest skierowany nie do sprzedawców, natomiast do podmiotów, które dokonują zakupów.

Dla kogo najlepiej sprawdzi się faktoring odwrotny?

Omawiany rodzaj faktoringu będzie doskonałym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o różnego rodzaju firmy, które stale współpracują z tymi samymi dostawcami, natomiast Ci oczekują od swoich klientów płatności gotówkowej za dostarczane towary, bądź świadczone usługi. Faktoring odwrotny przyniesie bardzo dużo korzyści tym przedsiębiorstwom, które współpracują z dostawcami, jacy oferują swoim klientom tak zwane skonto, a więc rabat za dokonanie przedterminowych płatności. Szerzej przeczytać możemy na ten temat na stronie internetowej pod adresem https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-odwrotny/

Na czym konkretnie polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny można utożsamiać z pożyczką, jaka zaciągnięta jest na spłatę wszelkich zobowiązań, ponieważ oba te rodzaje finansowania mają wiele cech wspólnych. Faktoring odwrotny sprowadza się do tego, że instytucja finansowa będąca faktorem płaci za towary lub usługi dostawcom swojego klienta, a więc faktoranta. Tymczasem faktorant w ustalonym umownie terminie spłaca faktorowi zaciągniętą pożyczkę, która bardzo często może być powiększona o ustaloną prowizję. W związku z tym instytucja finansowa płaci na rzecz dostawcy ustaloną kwotę w terminie określonym na fakturze.

Jakie korzyści daje faktoring odwrotny?

Przede wszystkim przedsiębiorstwo, które korzysta z faktoringu odwrotnego ma pewność, że jego zobowiązania zawsze są uregulowane w terminie określonym na fakturze, natomiast środki wolne, jakimi dysponuje mogą zostać zastosowane na każdy cel. W związku z tym firma nie musi brać kredytów, żeby polepszyć swoją zdolność finansową. Jest to alternatywne źródło finansowania własnej działalności bieżącej. Środki wolne, jakimi dysponuje firma, mogą być przeznaczone na przykład na różnego rodzaju inwestycje, dzięki czemu firma może się dynamicznie rozwijać. Następną korzyścią jest budowanie wizerunki rzetelnej firmy, która opłaca wszelkie swoje zobowiązania w terminie i tym samym wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom własnych partnerów biznesowych. Ponadto faktoring odwrotny możemy wykorzystać również jako element podnoszenia atrakcyjności transakcji, ponieważ skróceniu ulega oczekiwanie przez dostawcę na płatność. Ponadto jeżeli firma korzysta z faktoringu odwrotnego, to jej potencjalni partnerzy biznesowi nie muszą tracić czasu na dokładną analizę wypłacalności odbiorcy. W takim wypadku całe ryzyko ponosi tylko i wyłącznie odbiorca oraz faktor. Ponadto korzystanie z tego rodzaju faktoringu może być swego rodzaju argument negocjacyjny, jeżeli dana firma nawiązuje nowe kontakty biznesowe, bądź też renegocjuje umowy, które już zostały zawarte pomiędzy nią natomiast dostawcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *