Menu Zamknij

Czy jest możliwe rozłożenie długu na raty? Jasne, że tak!

pozyczka na raty

Coraz więcej Polaków sięga po pożyczkę. Średnio co trzecia osoba ma problem z oddawaniem pożyczonych pieniędzy. Skutki nie płacenia rat kredytu mogą wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami. Począwszy od zgłoszeń do windykacji, na wizycie komornika skończywszy. Na szczęście instytucje bankowe dają nam możliwość rozłożenia długu na raty. Podpowiadamy jak działać w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacać kredytu.

Coraz chętniej pożyczamy, a czy oddajemy?
Według danych szacunkowych na jednego obywatela naszego kraju przypadają prawie 2 pożyczki. Ich przeznaczenie bywa różne. Jedni pożyczają, aby kupić, dom, samochód czy nowy sprzęt do domu, a inni chcą wyjechać na wymarzone wakacje. W raporcie IMAS International z listopada 2018 roku czytamy, że aż 13% Polaków zadłuża się w parabankach.
Wziąć pożyczkę łatwo – gorzej z jej oddaniem. Prawie 3/4 Polaków nie spłaca zobowiązań w postaci kredytu konsumpcyjnego czy hipotecznego. Pozostali mają zadłużenia na kartach kredytowych.

Komornik tylko czeka!
Im więcej dłużników, tym więcej pracy dla komorników. Egzekucja komornicza nie należy do przyjemnych. Komornik ma możliwość zająć dorobek życia. W przypadku braku majątku egzekutor ma również inne możliwości na odzyskania długu poprzez zajęcia wynagrodzenia, zamrożenia środków na rachunku bankowym czy przejęcia emerytury i renty. Dodatkowo w momencie gdy dochodzi do wizyty komornika narażamy się na dodatkowe koszta. Koszta działań komornika ponosi dłużnik.

Pomocy! Chcę rozłożyć dług na raty.
Nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie spłacać zaciągniętej pożyczki lub zadłużenia to w pierwszej kolejności poinformujmy o tym naszego wierzyciela. Instytucje bankowe często idą na rękę swoim klientom. Poprzez restrukturyzację kredytu umożliwiają rozłożenie długu na raty według aktualnej zdolności kredytowej. Istnieje też możliwość całkowitego, czasowego zawieszenia spłaty zadłużenia. Aby skorzystać z takich możliwości udaj się do swojej placówki bankowej.

Jeżeli jednak nasze zadłużenie trafiło już na etap sądowy pierwszym krokiem jaki powinniśmy poczynić to wystosować pismo do naszego wierzyciela. We wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty powinniśmy zamieścić informacje czego dotyczy pismo, wyjaśnienia dlaczego nie reagowaliśmy na wcześniejsze wezwania i opis aktualnej sytuacji materialnej poparty odpowiednimi dokumentami (zaświadczenie o zarobkach, aktualne zobowiązania mieszkaniowe itp.). Nie zmyślajmy. Piszmy prawdę. Banki dobrze wiedzą kiedy dłużnik wyciąga argumenty z kapelusza.

Prócz wcześniej wspomnianych informacji obowiązkowo w każdej prośbie o rozłożenie długu na raty pojawić się musi:

  • twoje dane osobowe,
  • numer pesel,
  • dane kontaktowe
  • kwota zadłużenia,
  • listę osób w gospodarstwie domowym.

Mój wniosek został rozpatrzony negatywnie.

Nic straconego. Po pierwsze od decyzji możesz się odwołać. Jeżeli instytucja bankowa miała jakieś obiekcje spróbuj je zbić popierając stosownymi dokumentami w formie załącznika. Zawsze możesz skorzystać też z usług Rzecznika Konsumentów. Taka konsultacja jest zupełnie darmowa. Często jego pomoc okazuje się niezastąpiona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *