Menu Zamknij

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

kredyt konsolidacyjny

Kredyt  jest produktem finansowym udzielanym tylko przez banki. W ofercie banków można znaleźć bardzo dużo różnych kredytów m.in kredyt konsolidacyjny. Czym charakteryzuje się ten typ kredytu?

Kredyt konsolidacyjny- czym jest?

Kredyt konsolidacyjny jest połączeniem wszystkich wcześniej zaciągniętych zobowiązań (nie koniecznie zwartych w tym samym banku) w jedno. Głównym celem konsolidacji kredytów jest obniżenie wysokości raty- co wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania. Wiele banków udziela także konsolidacji na pożyczki z firm poza bankowych. Kredytobiorca powinien zawsze sprawdzić czy wybrany przez niego bank jest w stanie skonsolidować jego wszystkie wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Do najczęściej konsolidowanych produktów finansowych zalicza się kredyty:

  • gotówkowe
  • ratalne
  • samochodowe
  • odnawialne
  • mieszkaniowe, w tym także te zabezpieczone hipoteką

Kto może skorzystać z konsolidacji kredytowej?

Kredyt konsolidacyjny jest świetnym rozwiązaniem dla tych klientów, którzy posiadają chwilowe problemy finansowe spowodowane np.: utratą dodatkowej pracy. Jednak ten typ kredytu nie sprawdzi się do uporządkowania zaciągniętych przez kredytobiorcę zobowiązań.

Konsolidacja kredytowa przeznaczona tylko dla tych kredytobiorców, którzy spłacają regularnie swoje zobowiązania oraz nie posiadają żadnych przeterminowanych zadłużeń. Tacy klienci muszą oznaczać się również wysoką zdolnością kredytową oraz dobrym scoringiem w BIK. Gdy klient zostaje wpisany na „czarną listę” dłużników np.: poprzez negatywny wpis w BIK, to na pewno spotka się z odmową swojego wniosku o konsolidację.

Konsolidacja czyli dodatkowe koszty?

Kredytobiorca przed skonsolidowaniem swoich produktów bankowych powinien sprawdzić jakie mogą być koszty całej konsolidacji, a tym samym czy będzie go stać na taki produkt bankowy. Dlatego zawsze warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, który porówna wszystkie dostępne na rynku oferty kredytów konsolidacyjnych. Na stronach z kalkulatorami kredytowymi bardzo często można znaleźć również kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu klient szybko może sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

W ofercie banków można znaleźć dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • gotówkowe
  • hipoteczne

W kredycie hipotecznym konsolidacyjnym niezbędne jest ustanowienie zabezpieczenia dla banku w postaci hipoteki nieruchomości mieszkalnej. Tym samym kredytobiorca musi dokonać takiego wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.

Kredyt gotówkowy konsolidacyjny wiąże się z dużo mniejszymi formalnościami niż kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Jednak w przypadku tego typu kredytu banki wymagają wyższej zdolności kredytowej niż w przypadku konsolidacji hipotecznej. Kredyt gotówkowy konsolidacyjny jest również udzielny na krótszy okres czasu tym samym koszt takiego kredytu jest wyższy.

Kredytobiorca decydujący się na kredyt konsolidacyjny powinien pamiętać, aby zawsze porównywać dostępne na rynku oferty kredytów konsolidacyjnych i wybrać najlepszy kredyt dla siebie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *