Menu Zamknij

Faktoring – poradnik krok po kroku

faktoring

Wdrożenie faktoringu w firmie to doskonały sposób na zlikwidowanie zatorów w płatnościach oraz zwiększenie rentowności prowadzonej przez siebie firmy. Ogromne atuty faktoringu doceniają tysiące przedsiębiorców w całej Polsce. Sprawdź, czy faktoring przyda się także w Twojej firmie. Niniejszy artykuł tłumaczy szereg najistotniejszych kwestii dotyczących tego zagadnienia.

Faktoring – dla kogo jest przeznaczony?

Faktoring dedykowany jest przedsiębiorstwom, które prowadzą sprzedaż towarów oraz usług na rzecz innych firm i instytucji, ale wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Na przykład: przedsiębiorca sprzedający określony towar umawia się ze swoim klientem, że płatność ma dotrzeć w ciągu 30 dni. W tym okresie formalnie realizowany jest przychód. To z kolei powoduje, że powstaje zobowiązanie podatkowe, mimo że tak naprawdę gotówka na konto przedsiębiorcy jeszcze nie trafiła. A w tym samym czasie może również być potrzeba zapłacenia innych rachunków oraz wynagrodzeń dla pracowników.

Wówczas przydaje się właśnie faktoring. Jest on narzędziem służącym do zarządzania wierzytelnościami. Firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorstwu zaliczkę z wystawionej kontrahentowi faktury, która miała odroczony termin płatności. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich firm, które mają duże problemy z płynnością finansową. Pomoc firmy faktoringowej w wielu przypadkach jest nieoceniona!

Faktoring krok po kroku – jak to działa?

Każdy przedsiębiorca z pewnością zastanawia się nad tym, jak przebiega wprowadzenie faktoringu w firmie. Warto wiedzieć, że na samym początku uzyskujemy limit faktoringowy oraz oczywiście podpisujemy umowę z daną firmą świadczącą taką usługę. W umowie znajdują się informacje odnośnie limitu faktoringowego – jest to maksymalna kwota środków finansowych, którą możemy otrzymać z tytułu zgłoszonych faktur. Potem wystawiamy kontrahentom faktury za wszystkie sprzedane towary, a następnie przekazujemy je faktorowi do finansowania.

Wtedy faktor wpłaca przedsiębiorcy zaliczkę. Wysokość zaliczki wynosi z reguły około 80-90% wartości faktury brutto bądź 100% wartości faktury netto. Czas oczekiwania na realizację przelewu uzależniony jest oczywiście od polityki prowadzonej przez konkretną firmę. Może on wynosić od 15 minut do nawet 2 dni roboczych. Po upływie terminu kontrahent płaci daną fakturę. Zgodnie z ustaleniami umowy faktoringowej, pieniądze muszą trafić na konto faktora. W sytuacji, gdy wyśle on środki na konto przedsiębiorcy, jego zadaniem jest przekazanie ich do faktora. Później faktor wysyła przelew z pozostałą częścią konkretnej faktury, jednak jest ona pomniejszona o prowizję i odsetki za ilość dni, w których płatność przyspieszono.

Faktoring to doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy, która stosuje odroczone, długie terminy płatności (tzw. kredyt kupiecki). Ponadto, jest to także świetne narzędzie dla wszystkich osób, które szukają bezpiecznego i legalnego źródła finansowania bieżącej działalności firmy. Więcej informacji na temat faktoringu można znaleźć na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-porownanie-firm-faktoringowych/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *