Menu Zamknij

Inflacja- na czym polega i jak chronić oszczędności?

inflacja

Inflacja to proces stopniowego spadku siły nabywczej pieniądza. Widać to poprzez wzrost cen w gospodarce. Inflację mierzy się w skali procentowej i na ogół podaje w ujęciu rocznym. W praktyce, jeśli inflacja idzie w górę, a wynagrodzenia nie rosną na tym samym poziomie, stać nas na mniej rzeczy za te same pieniądze, co do tej pory. Ponadto na ogół wyższa inflacja ma związek z wyższymi stopami procentowymi, od których zależy wysokość większości kredytów. Gdy inflacja jest wysoka, rosną też raty zaciągniętego zobowiązania finansowego. Warto o tym pamiętać i przygotować się na taką sytuację. Jak można skutecznie ochronić swoje oszczędności?

Dlaczego inflacja rośnie?

Powodów wzrostu inflacji jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze z nich to obniżka stóp procentowych, osłabienie kursu waluty własnej, dodruk pieniędzy, spadek produkcji i wzrost jej kosztów czy wzrost cen produktów importowanych.

Jak w praktyce można zabezpieczyć się przed inflacją?

Najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w rzeczy, które można długo przechowywać oraz takie, które mają dobrą płynność i w razie potrzeby można je szybko sprzedać. Zawsze warto kupować tzw. twarde waluty, a więc dolara amerykańskiego, euro czy jena. To waluty największych gospodarek na świecie, które mają stabilny system finansowe i ugruntowaną pozycję na rynku.

Poza tym oszczędności można ulokować w tzw. dobrach realnych. Są to grunty różnego rodzaju, nieruchomości, biżuteria, antyki, dzieła sztuki i aktywa finansowe – lokaty oraz obligacje. Warto przy tym jednak pamiętać, że inflacja na ogół uderza w finanse, a nie dobra realne. Dlatego eksperci są zdania, że zawsze warto inwestować w nieruchomości. Mieszkanie w końcu zawsze można wynająć i czerpać z tego tytułu zyski. W razie potrzeby można go również sprzedać, aby uzyskać szybko gotówkę.

Należy natomiast bezwzględnie unikać wszelkiego rodzaju instrumentów finansowych, które oferują stałą stopę procentową. Lepszym wyborem są lokaty o oprocentowaniu zmiennym, które ulega zmianom na podstawie parametrów stóp procentowych. Inną opcją są cztero oraz dziesięcioletnie obligacje skarbowe, które przynoszą raczej pewny i stabilny zysk.

Co robić, gdy inflacja rośnie?

Na pewno część zgromadzonych oszczędności warto trzymać w banku na koncie oszczędnościowym. Są one tam bezpieczne. Wprawdzie w okresie rosnącej inflacji lokaty nie przynoszą wysokiego zysku, ale realna wartość zgromadzonych na nich środków nie ulega zmniejszeniu. Jest to swego rodzaju cena za ich bezpieczeństwo. Pewną część pieniędzy można zainwestować, ale to zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. W praktyce, im wyższa jest spodziewana stopa zysku, tym większe jest ryzyko porażki.

Eksperci przewidują, że prędzej czy później czeka nas wzrost inflacji. Wówczas stopy procentowe zostaną prawdopodobnie podniesione. To oczywiście wiąże się z wyższymi ratami kredytów hipotecznych, co nie sprzyja inwestowaniu. Poza tym inwestycje są w Polsce cały czas często finansowane właśnie za pomocą różnego rodzaju kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *