Menu Zamknij

Jak najbezpieczniej płacić w Internecie?

płatności internetowe

Zakupy czy płacenie rachunków przez Internet stało się obecnie powszechne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, ponad połowa Polaków chociaż raz zdecydowała się już na tę wygodną formę płatności. Część z nas wciąż jednak ma ograniczone zaufanie i pozostaje przy płatnościach gotówkowych. Bezpieczeństwo transakcji jest ważnym kryterium, dlatego należy zawsze podejmować odpowiednie kroki, aby je zachować.

Zasada ograniczonego zaufania

Jak najbezpieczniej płacić przez Internet? To pytanie zapewne stawiają sobie nie tylko te osoby, które jeszcze nie korzystały z tej formy płatności. Być może zdarzyło się nam mieć już przykre doświadczenia w tym względzie. Po prostu chcemy być świadomi tego, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i nie zostać oszukanym. Nadrzędną zasadą jest unikanie takich miejsc, które są podejrzane i niesprawdzone. To poprzez takie niepewne źródła najczęściej narażamy się na utratę środków finansowych, które przelaliśmy w dobrej wierze i w konkretnym celu. Zasada ograniczonego zaufania w Internecie powinna być praktykowana na każdym kroku. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy podajemy swoje dane i dokonujemy transakcji pieniężnej.

Zaufane urządzenia

Dokonując płatności elektronicznych powinniśmy korzystać ze sprawdzonych i rzetelnych aplikacji. Faktem jest, że jednym z najpopularniejszych sposobów kradzieży środków finansowych w wirtualnym świecie jest tworzenie fałszywych aplikacji, które pobieramy na swoje smarftony. Płatności w Internecie najbezpieczniej jest realizować poprzez sprawdzone aplikacje, przede wszystkim te, zatwierdzone przez banki. Istotne jest także, aby dokonywać płatności tylko na zaufanych urządzeniach z zapewniającym ochronę oprogramowaniem antywirusowym. Należy unikać logowania się na swoje elektroniczne konto bankowe i podawania danych, kiedy korzystamy np. z kafejek internetowych lub ogólnodostępnych, darmowych sieci w miejscach publicznych.

Zaufane strony www

Bezpieczne i odpowiednio chronione urządzenie to jednak nie wszystko, a jedynie połowa sukcesu. Kolejna fundamentalna zasada to kupowanie tylko na zaufanych stronach internetowych. Sprawdzenie, czy posiadają certyfikat ssl w pasku adresu przeglądarki to minimum. Czy dany sklep internetowy jest wiarygodny, możemy także ustalić poprzez sprawdzenie:

  •  w Internecie opinii na jego temat,
  •  numeru NIP i REGON oraz weryfikacja fizycznej lokalizacji i adresu sklepu,
  •  informacji o długości okresu działania sklepu.

Zdrowy rozsądek

Jeśli płacimy w Internecie kartą powinniśmy zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Dbać o to, by nie udostępniać karty, jej numeru PIN oraz innych danych karty osobom nieuprawnionym. Z kolei jeśli wykonujemy tzw. e-przelew, zwracajmy uwagę na to, czy zostajemy faktycznie przekierowani na stronę banku. Pamiętajmy, że tak naprawdę to przede wszystkim nasz własny zdrowy rozsądek i odpowiedni poziom ostrożności są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo. Konsekwencje niefrasobliwości mogą być dotkliwe. Pieniądze znikną z konta, a zakupionego towaru lub usługi nie otrzymamy. To jednak nie wszystko. W najgorszym razie, kiedy nasze dane zostaną ukradzione, konto bankowe może zostać wyczyszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *