Menu Zamknij

Jaka jest najkorzystniejsza lokata?

lokata bankowa

Lokata bankowa to właściwe miejsce dla Twoich oszczędności, gdy zależy Ci na konkretnym dochodu. Korzystając z niej, umawiasz się z bankiem, iż wpłacasz do niego kapitały na dany czas. Po tymże czasie bank na pewno Ci je zwróci wraz z odpowiednimi odsetkami. Na oprocentowanie lokat bankowych decydujący wpływ mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Określa ona wysokość stóp procentowych,

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to typ umowy z bankiem. Na jej mocy konsument powierza bankowi własne kapitały na z góry określony termin, natomiast w zamian osiąga zysk na bazie ustalonego wcześniej oprocentowania. Po upływie czasu umownego organizacja finansowa daje nam wpłaconą sumę podniesioną o odpowiednie odsetki. Patrząc na to z odmiennego punktu widzenia, można także stwierdzić, iż lokata jest pożyczką dla banku, jaki obraca naszymi kapitałami oraz płaci nam za to wynagrodzenie w formie procent. Każda osoba zainteresowana szerzej tym tematem, powinna zajrzeć tutaj.

Na czym polega lokata bankowa?

Założenie lokaty bankowej jest najłatwiejszym oraz jednym spośród najwygodniejszych sposobów inwestowania własnych kapitałów. Zazwyczaj nie wiąże się to ze dodatkowymi wydatkami. Założenie lokaty polega na zawarciu umowy z bankiem, iż na określony termin dajemy bankowi ustaloną sumę. W zamian za to dostajemy od banku większe aniżeli przy koncie natomiast vista oprocentowanie. Od każdego dochodu zostanie poprzez bank potrącony podatek Belki w wielkości 19%.

Lokata długoterminowa lub krótkoterminowa?

Niewątpliwie, badając najlepsze lokaty zazwyczaj zastanawiamy się, jaka pozwala nam najwięcej zyskać. W związku z tymże, na naszą uwagę zasługuje, pomiędzy innymi oprocentowanie lokat bankowych, jakie bierzemy pod uwagę – to oczywiste oraz zazwyczaj instynktownie poszukujemy właśnie owej informacji. Pamiętajmy jednakże, iż nie jedynie oprocentowanie lokat w bankach ma znaczenie. Należałoby na początku poszukiwań ustalić swoje potrzeby, przede wszystkim, zastanówmy się, na jak długo kapitały możemy umieścić na lokacie.

Typ oprocentowania

Lokaty mogą cechować się dwoma typami oprocentowania: stałym oraz zmiennym. Oprocentowanie stałe wywołuje, że poprzez cały czas trwania lokaty nasz comiesięczny dochód utrzymuje się na jednakowym poziomie. Dobór oprocentowania zmiennego z kolei wywołuje, iż nasz comiesięczny dochód z lokaty zmienia się intensywnie, w zależności od wystąpienia pewnych wydarzeń na rynku. Jaki typ oprocentowania wybrać? Kiedy nie jesteśmy biegli w analizie sytuacji makroekonomicznej kraju, to wtedy powinniśmy dobrać lokatę z oprocentowaniem stałym. Gdy banki proponują większe procenty na lokatach krótkoterminowych, to nieraz opłaca się co 3 miesiące zmienić lokatę. Wówczas w skali roku uzyska się lepszy rezultat aniżeli zakładając jedną lokatę 12-miesięczną.

Zerwanie lokaty

Mnóstwo lokat jest skonstruowanych w taki sposób, iż zerwanie depozytu chociażby na tydzień przed jego końcem znaczy brak wypłaty jakichś odsetek. Należałoby poszukiwać takich lokat, jakie mają szansę wypłaty choć części procent, gdy sytuacja zmusi nas jednak do wczesnego zerwania lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *