Menu Zamknij

Jakie obowiązują w Polsce progi podatkowe?

progi podatkowe

Polski system podatkowy jest w dużej mierze oparty na progresji podatkowej. W ustawie określone są progi podatkowe, a poza tym istnieje pojęcie kwoty wolnej od podatku. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być dość skomplikowane. Jakie więc obowiązują w Polsce progi podatkowe i kogo dotyczą?

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku jest wartością dochodu, do wysokości którego nie płaci się podatku. Im jest ona wyższa, tym dla podatników lepiej. Do roku 2017 kwota wolna od podatku wynosiła 3091 złotych. Potem wprowadzono zmianę, która uzależnia ją nieco od wysokości dochodu.

W roku 2018 przykładowo wysokość kwoty wolnej od podatku wynosiła maksymalnie 6600 złotych. Obowiązywała ona osoby zarabiające nie więcej niż 550 złotych w skali miesiąca. Tym samym mogły one pomniejszyć swój podatek maksymalnie o 1188 zł. Podatników, których podstawa odliczenia od podatku wynosiła od 11000 do 85528 zł obowiązywała kwota zmniejszająca podatek na poziomie 556,02 zł. Dla tej grupy kwota wolna od podatku nadal wynosiła 3091 zł. W przypadku podatników zarabiających od 85528 do 127000 w skali roku kwota wolna od podatku malała od 3091 do 1 zł. Dla dochodów wyższych nie obowiązuje ona w ogóle.

Obowiązujące w Polsce progi podatkowe

Stawki podatkowe są rosnące. Im więcej się zarabia, tym większe podatki się płaci. Jednak po wejściu w wyższy próg, nie płaci się od razu wyższego podatku od całego dochodu. Progresja podatkowa obowiązuje bowiem nadwyżkę ponad dany próg podatkowy.

W praktyce wygląda to w następujący sposób:

  1. Do wysokości kwoty wolnej od podatku nie płaci się nic.
  2. Pierwszy próg podatkowy obowiązuje do kwoty 85528 złotych. W tym przypadku stawka podatkowa to 18% i płaci się ją od nadwyżki ponad kwotę wolną od podatku.
  3. Drugi próg podatkowy obowiązuje osoby zarabiające powyżej 85528 zł w skali roku. W tym przypadku podatek wynosi 32%. Taka stawka płacona jest oczywiście od nadwyżki ponad drugi próg podatkowy, a więc kwoty wyższej niż 85528 złotych.

Jak obliczyć kwotę podatku?

Warto przy tym pamiętać, że progi podatkowe dotyczą otrzymanego dochodu, a nie przychodu. W praktyce dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. To kwota, którą podatnik otrzymał na swoje konto w danym roku podatkowym.

Co ciekawe, można płacić mniejsze podatki dzięki ulgom podatkowym różnego rodzaju. Warto przy tym skonsultować się z ekspertem, aby wiedzieć jak ulgi można w praktyce rozliczać. Przykładowo w ramach ulgi internetowej od dochodu można odliczyć do 760 zł w skali roku. Trzeba jedynie płacić abonament internetowy. Poza tym wyróżnić można ulgi prorodzinne. W tym przypadku sporo zależy od liczby posiadanych dzieci itd. Istnieje też możliwość odliczenia od dochodu oszczędności na emeryturę w formie IKZE, który wchodzi w skład III filaru emerytalnego. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku datków na organizacje pożytki publicznego czy darowizny na cele kultu religijnego itd. Specjalne ulgi podatkowe przysługują również honorowym dawcom krwi. Możliwości jest więc całkiem sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *