Menu Zamknij

Kredyt samochodowy – podstawowe informacje

kredyt samochodowy

Posiadanie własnego samochodu to duża wygoda i niezależność od środków komunikacji miejskiej czy też międzymiastowej. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi inwestuje w auta nowe oraz używane. Ceny nowych samochodów potrafią być dość wysokie i nie każdy posiada odpowiednią ilość pieniędzy potrzebnych do zakupu samochodu. Rozwiązaniem takiego problemu może być kredyt samochodowy. Na rynku działa wiele banków, które posiadają takie kredyty w swoich ofertach. Przed wyborem konkretnego kredytu warto poznać najważniejsze parametry takiego produktu finansowego, aby uniknąć niemiłych niespodzianek czy też dodatkowych, niechcianych kosztów.

Co warto wiedzieć o kredycie na samochód?

Kredyt na zakup samochodu to jedna z najpopularniejszych opcji finansowania kupna nowego albo używanego pojazdu. Zazwyczaj jest on tańszy od standardowego kredytu gotówkowego, który można przeznaczyć na dowolny cel. Do najważniejszych elementów takiego kredytu zaliczają się opłaty, takie jak:

  • oprocentowanie kredytu na samochód,
  • prowizja pobierana przez bank za samo udzielenie kredytu,
  • dodatkowe ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę na te elementy, aby określić czy dany kredyt jest opłacalny. Bardzo ważną rolę odgrywa wkład własny, który ma wpływ na ponoszone koszty oraz na decyzję banku o przyznaniu kredytu. Warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów internetowych, w których po podaniu wszystkich niezbędnych parametrów można poznać wielkość miesięcznej raty czy też całkowity poniesiony koszt.

Kredyt samochodowy i jego rodzaje

Istnieje kilka rodzajów kredytów na kupno samochodu. Pierwszy z nich to kredyt standardowy. Udzielany jest on na określoną kwotę i ustalony czas. Klient każdego miesiąca jest zobowiązany do spłacania raty uwzględniającej kapitał oraz odsetki. Wielkość wkładu własnego klienta jest ustalana przez bank na podstawie jego zasad.

Drugi rodzaj to kredyt jednoratowy typu 50/50 lub 60/40. Taki produkt finansowy nie jest oprocentowany. Spłaca się go w dwóch transzach. Pierwsza stanowi przynajmniej 50% wartości pojazdu i jest spłacana po upływie kilku lat od zakupu. Opcja ta jest świetna dla osób, które odłożyły część pieniędzy na auto, ale nie mają całej potrzebnej sumy. Produkt ten oferowany jest głównie przez banki samochodowe.

Trzecia opcja to kredyt z ratą balonową. Po wpłaceniu wkładu własnego, kwota kredytu rozbita jest na niskie raty. Ostatnia rata jest najwyższa, a jej wartość sięga nawet kilkudziesięciu procent ceny pojazdu. W przypadku takiego kredytu można jednak oddać wymieniony pojazd w celu pokrycia kosztów spłaty i zaciągnąć kredyt na nowe auto. Rozwiązanie to jest świetne dla osób, które lubią zmieniać samochody.

Jakie są zabezpieczenia kredytów na zakup samochodu?

Bank może wymagać od klienta dodatkowych zabezpieczeń. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczane są zabezpieczenia, takie jak:

  • zastaw rejestrowy,
  • cesja praw z polisy AC – po wypadku pieniądze z ubezpieczalni trafią do banku,
  • przewłaszczenie – polega to na wpisaniu banku do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela auta.

Dzięki zabezpieczeniom kredyt będzie tańszy i bank znacznie chętniej udzieli finansowania klientowi. Warto jednak dobrze się zastanowić nad wyborem najlepszego zabezpieczenia. Problemy ze spłatą kredytu mogą bowiem doprowadzić nawet do utraty kredytowanego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *