Menu Zamknij

Lojalność wobec jednego banku – czy warto?

lojalność wobec banku

Mówi się, że lojalność w życiu się opłaca. Korzystając długo i regularnie z usług sklepu, można liczyć na atrakcyjne rabaty i ciekawe oferty. Podobnie jest w przypadku niektórych restauracji, kawiarni i innych lokali. Jednak z bankami sprawa ma się na ogół całkiem inaczej.

Oferty dla nowych klientów

Wiele promocji oferowanych przez banki dotyczy tylko nowych klientów. Banki dają bonusy za założenie konta bądź lokaty, ale tylko klientom nowym, a więc takim, którzy wcześniej z nich nie korzystali. Ponadto akcje tego typu są najczęściej ograniczone czasowo. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje np. tylko przez 3 czy 6 miesięcy. Potem z produktu można oczywiście zrezygnować, ale nie każdy ma na to czas i ochotę.

Niektóre banki przygotowują dla nowych klientów bony na zakupy czy określoną sumę pieniędzy w ramach bonusu za założenie u nich konta. Na ogół jest to kilkaset złotych. Nowi klienci mogą również liczyć na czasowe zwolnienie z opłat np. za prowadzenie ROR. Podobnie jest w przypadku lokat. W wybranych bankach można skorzystać z ofert lokal z oprocentowaniem na poziomie 3-4%. Oczywiście warunkiem jest jednoczesne założenie konta.

Kiedy warto być lojalnym wobec banku?

Wyjątkową sytuacją jest zaciągnięcie w banku kredytu Wówczas warto złożyć wniosek kredytowy w banku, w którym posiada się już konto. Wówczas odpada wiele procedur np. nie trzeba dostarczać zaświadczenia o dochodach. Poza tym niekiedy bank oferuje lepszą ofertę niż innym, nowym klientom. Jednak nie jest to reguła, a więc zdarzyć się może również tak, że nowy klient otrzyma lepsze warunki niż ten, który z bankiem związany jest od kilku lat.

Lojalność wobec banku się nie opłaca

W przypadku banków nie warto kierować się lojalnością i sentymentami. Warto stawiać na oferty, które są w danym momencie najbardziej atrakcyjne. Obecnie zmiana konta nie jest kłopotliwa i nie zabiera zbyt dużo czasu. Formalności można na ogół załatwić w ciągu kilku godzin.

Banki wychodzą z założenia, że klient pozyskany jest pewny i nie odejdzie. Przyjmują, że jeśli ktoś przekonał się do danej oferty, to nie ma sensu dbać o relację z nim. O wiele bardziej zabiega się o nowych klientów. To dla nich przygotowywane są w większości przypadków atrakcyjne bonusy i promocje.

Warto korzystać z ofert różnych banków, gdyż nie ma instytucji, która oferuje najlepsze warunki w każdym zakresie. W jednym banku można uzyskać na przykład bardzo dobre warunki dla kredytu gotówkowego, a w innym warto jest założyć lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem. Jeszcze w kolejnym banku można mieć zwykłe konto bankowe. Mając wszystkie usługi w jednym banku, trzeba się na pewno liczyć z tym, że za niektóre będzie się po prostu przepłacać. Poza tym jednoczesne korzystanie z kilku banków jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Nie trzeba się wówczas obawiać awarii bankowości internetowej itd. Jeśli z powodu prac technicznych nie będzie można zrobić przelewu z jednego konta, z pomocą przyjdzie drugie konto zapasowe. Z tego rozwiązania korzysta zresztą coraz więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *