Menu Zamknij

Planowanie wydatków w grudniu

Świąteczne Zakupy

Końcówka roku to czas, gdy zbiera nam się coraz większa ilość wydatków. Po pierwsze rosną opłaty za energię, ponieważ w zimowych miesiącach dłużej ogrzewamy swoje mieszkanie, oraz zużywamy więcej prądu. Do tego dochodzą wydatki związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Nie lepiej jest na początku kolejnego roku, gdzie często trafiają nam się dodatkowe stałe koszty, które musimy opłacić za cały rok z góry, na przykład za ubezpieczenie samochodu.

Święta, Święta i po…

Sklepy już od początku listopada kuszą nas różnymi promocjami, mającymi na celu zachęcić nas do zakupu. Często to jednak nie realne promocje, a marketingowe sztuczki, dlatego warto kilka razy zastanowić się, zanim kupimy daną rzecz na promocji. Może bowiem okazać się, że za tę samą rzecz zapłacimy o wiele mniej w innym sklepie, lub po prostu w internecie. Planując nasze wydatki w grudniu, powinniśmy zastanowić się też, ile maksymalnie możemy wydać na prezenty dla bliskich. Według badań, Polacy najchętniej robią świąteczne zakupy za kwotę około 500 złotych, jednak są to tylko statystyki. Niektórzy bowiem wydają mniejsze kwoty, a u innych są to na prawdę duże sumy. W rzeczywistości ilość pieniędzy wydanych na prezenty zależy nie tylko od zasobności portfela danej osoby, ale także od jego indywidualnego podejścia do Świąt. Wszak gdy jedni rzucają się na sklepowe promocje, chcąc sprawić swoim bliskim jak najlepszy prezent, inni planują tylko zrobić symboliczne zakupy, nie obdarowując krewnych drogimi prezentami, a jedynie symbolicznym upominkiem. Ci ostatni wszak wychodzą z założenia, że Święta nie polegają przecież na konsumpcjonizmie, a przede wszystkim na wspólnym czasie spędzonym z rodziną, gdzie prezenty nie są tak ważne, jak miłe chwile przy rodzinnym stole. Trudno nie odmówić sensu takiemu podejściu, jednak faktem jest, iż zdecydowana większość naszych rodaków nie wyobraża sobie, by pod choinką nie znalazło się kilka elegancko zapakowanych paczek, wprost z luksusowego sklepu z biżuterią, czy elektroniką.

W internecie, czy w markecie ?

Podczas gdy część osób robi świąteczne zakupy tradycyjnie wybierając się na wycieczkę po galeriach handlowych, inni dokonują tego siedząc w spokojnym domowym zaciszu, przez internet. Statystyki pokazują wyraźnie, że rynek e-commerce w Polsce rośnie w lawinowym tempie. To oznacza, że nasi rodacy coraz bardziej przekonują się do zakupów online. Robiąc takie zakupy, należy dokładnie zorientować się, który sklep oferuje nam najlepsze warunki. Często zdarza się, że w jednym sklepie gdzie dany towar teoretycznie kosztuje mniej, więcej zapłacimy za kuriera. Do sprawdzenia cen w sklepach internetowych najlepiej przydają się porównywarki cenowe. Jeśli więc chcemy dokonać w miarę tanich zakupów, wybierzmy sklep właśnie poprzez porównywarkę. Dodatkowo, koniecznie sprawdźmy też opinie o naszym sklepie, tak by otrzymany przez nas produkt był zgodny z tym, czego oczekiwaliśmy, a przesyłka dostarczona na czas. W sezonie świątecznym często zdarzają się opóźnienia, dlatego nie warto odkładać zakupów na ostatnią chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *