Menu Zamknij

Ranking kredytów gotówkowych – czy warto z niego korzystać?

najlepsze oferty kredytowe zawarte w rankingu kredytow gotowkowych

Jeżeli cenisz sobie oszczędność czasu i pieniędzy, to przed wzięciem pożyczki zdecydowanie warto przeanalizować ranking kredytów gotówkowych.

Dzięki niemu w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu, można porównać oferty kilkunastu banków i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Oferty banków różnią się od siebie, dlatego zanim człowiek zdecyduje się na jakąkolwiek ofertę, powinien je wcześniej porównać.

Na co zwracać uwagę przeglądając ranking kredytów gotówkowych?

Kredyt gotówkowy to w dużym uproszczeniu kupno pieniędzy od banku. Pieniądze w każdym banku są takie same, więc przy wyborze pożyczki w pierwszej kolejności powinno się patrzeć na cenę, czyli wysokość raty. Ranking kredytów gotówkowych pozwala w łatwy i przejrzysty sposób porównać wiele ofert właśnie pod kątem wysokości raty.

Co wpływa na wysokość raty kredytu gotówkowego?

Największy wpływ na wysokość raty mają 3 czynniki:

  1. Oprocentowanie nominalne pożyczki,
  2. Prowizja od udzielenia kredytu,
  3. Ubezpieczenia (np. na życie lub od utraty pracy)

Należy pamiętać, że wszelkie ubezpieczenia są dobrowolne i nie trzeba z nich korzystać, a znacząco potrafią podnieść koszty kredytu.

Wiele osób, decydując się na pożyczenie pieniędzy, nie patrzy nawet na ranking kredytów gotówkowych, tylko w ciemno idą do banku, w którym mają założone konto osobiste. Nie zdają sobie nawet sprawy, że tuż obok, w sąsiednim banku, uzyskaliby dużo tańszy kredyt gotówkowy. Takie osoby najczęściej patrzą tylko na oprocentowanie nominalne kredytu, zapominając na przykład o prowizji.

Czy kredyt gotówkowy z wyższym oprocentowaniem może być tańszy od tego z niższym?

Tak jak było to wspomniane, na wysokość raty, a więc i na całkowity koszt pożyczki, wpływ ma kilka czynników. Banki nie są instytucjami charytatywnymi i przede wszystkim chcą zarobić. Stosują więc szeregu sztuczek, które mają na celu przyciągnąć potencjalnego klienta.

Przeglądając bankowe reklamy największą czcionką najczęściej zapisane jest oprocentowanie nominalne np. 5,99%. Dużo mniejszym drukiem zapisana jest jednak informacja o prowizji od udzielonego kredytu, która wynosi np. 9,99%. I taki kredyt będzie dużo droższy od kredytu z oprocentowaniem 7,99%, ale prowizją w wysokości 1,99%. Dlatego przeglądając ranking kredytów gotówkowych nie powinno się patrzeć tylko na wysokość oprocentowania nominalnego, bo nie jest ono do końca miarodajne.

Jakie dokumenty są wymagane przez bank?

Banki zawsze będą wymagać ważnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Oprócz tego konieczne będzie udokumentowanie uzyskiwanego dochodu. Banki, które uwzględnia ranking kredytów gotówkowych, dają klientom kilka możliwości: zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z konta, potwierdzenia wpływu wynagrodzenia na konto, druk RMUA, PIT11. Klient sam decyduje o tym, jaki dokument jest mu najwygodniej przedstawić.

Co ma wpływ na to, czy uzyskamy kredyt gotówkowy?

Banki w głównej mierze patrzą na 2 aspekty: czy mamy zdolność kredytową i jak wygląda nasza historia kredytowa. Zdolność kredytowa zależy od wysokości uzyskiwanego przez nas dochodu, liczby osób w gospodarstwie domowym, kosztów utrzymania gospodarstwa domowego oraz wysokości aktualnych zobowiązań kredytowych.

Każdy bank liczy zdolność kredytową inaczej, dlatego często można się spotkać z przypadkiem, że w Banku A nie uzyskamy kredytu, a Bank B zaproponuje nam kredyt w wysokości 50000 zł. Historia kredytowa pokazuje natomiast, jak do tej pory radziliśmy sobie z regulowaniem naszych zobowiązań kredytowych, czy wszystko było spłacane w terminie, czy może zdarzały się jakieś opóźnienia w spłatach rat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *