Menu Zamknij

Wady i zalety posiadania wspólnego rachunku w banku.

wspólny rachunek bankowy

Małżeństwa bardzo często decydują się na zakładanie wspólnych rachunków bankowych. Jeszcze do niedawna ten fakt wynikał z tego, iż za prowadzenie indywidualnego konta bankowego płaciło się nawet kilkadziesiąt złotych w jednym miesiącu. Z racji tego opłacało się posiadać współmałżonków wspólny rachunek i to na nim gromadzić środki. Aktualnie jednak opłaty nie są już takie wysokie, a zdarza się, że konta są darmowe. Niektórzy wolą nadal razem prowadzić konto, inni od tego pomysłu odchodzą. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady oraz zalety.

Jakie są zalety wspólnego prowadzenia konta w banku?

W praktyce nie tylko małżeństwa mogą zdecydować się na taki krok. Może to uczynić także matka z córką, ojciec z synem, matka z synem, itd. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób tworzących na co dzień wspólne gospodarstwo domowe. Jeśli natomiast pary żyją ze sobą bez ślubu, wtedy można partnera lub partnerkę uczynić pełnomocnikiem.

Największą zaletą przemawiającą za otworzeniem wspólnego rachunku w banku jest łatwość w zarządzaniu budżetem domowym. Jeśli małżeństwo ma do siebie wzajemne zaufanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować taki krok. Wtedy można łatwiej zarządzać wydatkami, planować wspólne podróże, opłacać bieżące rachunki, itd. W wielu przypadkach jest to także tańsze rozwiązanie, chociaż tutaj znacznie ma np. fakt, czy obie osoby posiadają karty debetowe, itp.

Prowadząc wspólne konto bankowe można też:

  • uniknąć dodatkowych opłat (np. gdy banki dają możliwość darmowego prowadzenia konta za osiągnięcie miesięcznego limitu wpływu na konto),
  • zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu, np. hipotecznego.

Jak widać istnieje kilka zalet, które mogą doprowadzić do tego, że małżeństwo lub też inni członkowie rodziny zdecydują się na wypróbowanie wspólnego konta w banku. Szczególnie ważnym pozytywem jest zwiększenie szans na uzyskanie wysokiego kredytu. Banki przychylnie odnoszą się do wniosków małżeństw, które mają jedno konto.

Wspólny rachunek bankowy – największe wady

Wspólny rachunek bankowy nie oznacza jednak tylko samych zalet, jest też kilka wad, które trzeba mieć na uwadze, gdy będzie się zakładało rachunek. Zaliczają się do nich:

  • ryzyko braku dostępu do własnych pieniędzy (np. w przypadku dłuższej awarii w banku),
  • włamanie na rachunek bankowy (wtedy straci się momentalnie wszystkie zebrane pieniądze),
  • brak prywatności (nie można robić niespodzianek partnerowi, gdyż wszystkie transakcje będą widoczne w historii rachunku).

Jak widać warto dobrze przemyśleć to, czy takie działania mają sens na dłuższą metę. Prowadzenie indywidualnego konta bankowego wcale nie jest zbyt dużym wyzwaniem finansowym. Wspólne rachunki są korzystne w starszym wieku, gdy małżeństwa mają już wieloletni staż i chcą postawić na wygodę. Operowanie jednym rachunkiem jest dla takich osób bardziej komfortowe i zajmuje mniej czasu. Dobrą opcją może być założenie wspólnego konta, np. takiego, na którym będą odkładane pieniądze na ślub lub wyjazd, ale też posiadanie kont osobistych, gdzie będą wpływać pensje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *