Menu Zamknij

Za pożyczkę do więzienia – czy to możliwe?

wiezienie przez pozyczki

Za pożyczki do więzienia – jak to możliwe?

Wiele osób w obliczu trudnej sytuacji materialnej decyduje się na zaciągnięcie pożyczki. Niestety, podejmowanie tego typu decyzji może skutkować popadnięciem w jeszcze większe długi. Niektórzy obawiają się, że za pożyczkę można trafić do więzienia. Za pożyczki do więzienia – czy takie obawy są uzasadnione? Wszystkie osoby zainteresowane tym tematem zapraszamy do lektury poniższego artykułu. W sposób niezwykle dokładny tłumaczymy w nim, co grozi za nie spłacanie pożyczek w odpowiednim terminie.

Kiedy można trafić do więzienia za pożyczkę?

Jeśli posiadamy dużą ilość długów, denerwujemy się oraz nie możemy spać po nocach. Nieustanne telefony komorników i windykatorów mogą wyprowadzić z równowagi każdego. Powoduje to ogromny stres tym bardziej, iż w naszym kraju bardzo popularne jest twierdzenie, iż za niespłacone pożyczki oraz inne zobowiązania można trafić do więzienia. Za pożyczki do więzienia? Należy wiedzieć o tym, iż prawda pod tym względem jest jednak trochę inna. Jak wskazują obecnie obowiązujące przepisy prawne, nie ma możliwości trafienia do więzienia bezpośrednio z powodu niezapłaconych długów. Istnieją jednak takie sytuacje, które są w sposób pośredni związane z długami – mogą one doprowadzić do tego, iż trafimy za kratki.

Pierwszą taką sytuacją może być na przykład ciągłe uchylanie się od spłacania posiadanych długów, ukrywanie posiadanego majątku oraz dochodów. Wśród takich sytuacji wymienia się również szybką sprzedaż cennych przedmiotów tylko po to, aby nie spłacić zaciągniętych długów. Kodeks Karny, a dokładniej artykuł 300 tego Kodeksu wskazuje, iż „Każdy, kto w celu wykonania orzeczenia sądu bądź jakiegokolwiek innego organu państwowego udaremnia bądź uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, iż ukrywa, niszczy lub usuwa składniki należące do niego majątku, podlega karze pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat”. Prawo wskazuje wyraźnie, że nie można sprzedawać żadnych posiadanych przez siebie rzeczy materialnych, które zajął komornik bądź takich, które jeszcze nie są, ale być może już wkrótce zostaną przez niego zajęte.

Kolejną sytuacją, w której grozi nam więzienie, jest rażące uchylanie się od płacenia alimentów. Jeśli dłużnik sposób ciągły będzie uchylał się od płacenia alimentów oraz nie będzie szukał pracy lub będzie pracował na czarno, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż trafi wówczas do więzienia.

Trzeci przypadek, w którym można trafić do więzienia, to długi powstałe w wyniku oszustwa. Mowa tutaj o sytuacji, w której wnioskując o uzyskanie pożyczki lub kredytu w sposób świadomy zatajamy prawdziwe informacje odnośnie swojej historii kredytowej oraz posiadanych przez siebie długów. Niektórzy decydują się na przykład na dostarczanie pożyczkodawcy podrobionych zaświadczeń o dochodach lub fałszywych oświadczeń o wysokości uzyskiwanych dochodów. Z tego względu nie warto zatajać swojej prawdziwej aktualnej sytuacji finansowej przed instytucją, która ma nam udzielić pożyczki bądź kredytu. Wynika to z tego, iż może nam za to grozić więzienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *